Čebele privlačijo rastline, ki izločajo nektar in dajejo cvetni prah. Nektar je sladka tekočina, s katero rastline privabljajo čebele, da si zagotovijo oprašitev in razvoj semena ter s tem obstoj vrste. Čebele potrebujejo za prehrano še cvetni prah. V Sloveniji je okoli 100 vrst rastlin, na katerih lahko nabirajo nektar in cvetni prah. S sajenjem medovitih rastlin čebelam zagotovimo več hrane, da lažje preživijo zimo in naslednjo pomlad spet opravljajo svojo glavno funkcijo – OPRAŠEVANJE. Poleg tega z njimi ohranjamo biotsko raznovrstnost in varujemo naravo.
Za čebele je v naravi najpomembnejše spomladansko cvetje ( leska, zvončki, trobentice, žafran, vrbe, teloh, divja češnja, regrat ), sadno drevje, akacija, lipa, javor, kostanj, gozdna podrast in travniške rože.
Za čebele so koristne tudi rastline, ki jih gojimo v okrasne namene. Medovite rastline, ki jih lahko zasadimo na vrtu so medeče trajnice (nageljček, jesenska astra, ivanščica, lilija, potonika, maslenica, ameriški slamnik, jeglič, šmarnica…), začimbnice in dišavnice (žajbelj, origano, bazilika, vse vrste mete, hermelika, timijan, pelin, melisa…), grmičevje (dišeča vrtnica, lešnik, ribez, hibiskus, dren, mačice, vrba) ter drevesa (divja češnja, pravi in divni kostanj, japonska sofora…).